24. Geleneksel Türkiye Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı

“Mesajsız sanat mektupsuz bir zarfa benzer.” diyen Aktiffelsefe Kültür Derneği, Geleneksel Türkiye’e ait fotoğrafları belgeleyenleri 23 şubat, cumartesi günü ödüllendirdi.

“Sanatın bir iletisi olmalıdır. Sanat, yaratıcılığın ifade biçimidir ve güzelliği ifade eder. Toplum içerisinde, kadimden beri yeşertmiş olduğumuz ifade biçimleri birikerek kültürümüzü oluşturur. Kültür ise bizi gerçeğe, aydınlanmaya biraz daha yaklaştırır.” diyen Aktiffelsefe Kültür Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Oya Uysal, 24.’sü düzenlenen Geleneksel Türkiye Fotoğraf Yarışması’na 1396 eserleriyle katılan 276 sanatçıya teşekkür etti. Amaçlarının, Türkiye topraklarındaki tüm uygarlıkların yeşerttiği ortak kültürü belgelemek, arşivlemek ve geleceğe aktarmak olduğunu ifade etti. Yarışma Danışmanı Mehmet Arslan Güven ve jüri üyesi Erol Çınar’ın da konuşma yaptığı ödül töreninde 25. yarışmanın konusu “DAYANIŞMA” olarak duyuruldu.
23 Şubat Cumartesi günü, Türk-İngiliz Kültür Derneği’nde gerçekleştirilen ödül töreni, piyano ve şan dinletisi ile başladı ve sonrasında seçilen 43 esere ödülleri dağıtıldı. Siyah Beyaz dalında birinciliği Janset Görkem ve renkli dalında Esma Karabıyık aldı. Sergilemeye ve ödül almaya değer görülen eserler, Türkçe-İngilizce hazırlanan albümle, halk bilimi üzerinde çalışan sivil toplum kuruluşlarına, kamu kurum ve kuruluşları ile üniversitelere gönderileceği, dernek yetkililerince açıklandı.
Aktiffelsefe, Anadolu topraklarındaki geleneğin gelecek kuşaklara aktarılması ve fotoğraf sanatına katkı sağlama amacıyla her yıl farklı bir tema ile “Geleneksel Türkiye Fotoğraf Yarışması”nı düzenlenmektedir. Şimdiye kadar 1.500’ün üzerinde katılımcı ve 8.500’ün üzerinde eser ile Türk gelenekleri, örf ve âdetleri fotoğraf karelerinden nesillere aktarılmıştır. İlk olarak Ankara’da sergilenecek eserler daha sonrasında Türkiye’nin değişik illerinde farklı zamanlarda sergilenmek üzere yollara düşecek.
Sanatseverler 25 Şubat – 7 Mart tarihleri arasında Next Level AVM Next Level Art Sergi Salonunda sergiyi gezebilir ve yarışma hakkında detaylı bilgilere www.gelenekselturkiye.org adresinden ulaşılabilirler.
Hakkımızda:
Aktiffelsefe Kültür Derneği, 30 yıldır felsefe, kültür, gönüllülük alanlarında çalışmalar yapan bir sivil toplum kuruluşudur. Ayrıntılı bilgi için www.gelenekselturkiye.org ve www.aktiffelsefe.org sitelerine bakabilirsiniz.
Oya Uysal
Yarışma Sekreteri

[email protected]