9. Uluslararası Eskişehir Karikatür Festivali

Festivaller şehri Eskişehir’de karikatür meraklılarının beklediği 9.Uluslararası Eskişehir Karikatür Festivali başladı. Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde açılışı gerçekleşen ve Büyükşehir Belediyesi ile Aktiffelsefe Kültür Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği festivalin bu yıl ki teması ‘Dünya Mirası’ oldu.


9.Uluslararası Eskişehir Karikatür Festivali karikatür meraklılarının yoğun katılımı ile başladı.  Dünya Mirası’nın korunması ve sahip çıkılması konusunda toplumda farkındalık yaratmak amacıyla Büyükşehir Belediyesi ve Aktiffelsefe ortaklığında düzenlenen festivale 55 farklı ülkeden, 255 karikatürist 866 eserle katıldı.

Açılışa Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdülkadir Adar, Aktiffesefe Genel Başkanı Oya Uysal, karikatüristler ve çok sayıda sanatsever katıldı. Aktiffelsefe Kültür Derneği Genel Başkanı Oya Uysal sergilenen eserlerin tüm Türkiye’de ve Dünya’da yayınlanması için çalışmaları olduğunu ifade etti. Uysal “Amacımız dünya mirasına, onun doğal afetler, savaşlarla yok olmasına dikkat çekmek. Bu konuda UNESCO’nun komitelerinden biri olan ICORP ile iş birliği yapıyoruz. Daha sonra bu karikatürler hem dünyada hem de ülkemizde sergilenecek. ” dedi.

Sergi açılışının ardından bir panel gerçekleşti. Panelde Tan Oral, İzel Rozental, Willem Rasing gibi ünlü karikatüristlerin yanı sıra Doç. Dr. Zeynep Gül Ünal, Doç. Dr. Nevra Ertürk, Umut Dinçşahin de sanatseverler ile karikatür üzerine söyleşi gerçekleştirdi.

Sergi 11 Aralık tarihine kadar Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde gezilebilecek.