8. Uluslararası Eskişehir Karikatür Festivali

“GÖNÜLLÜLÜK”

Bu yıl sekizincisini düzenlediğimiz Uluslararası Eskişehir Karikatür Festivali’nin konusu, “Gönüllülük“ olarak seçildi.

Geçtiğimiz yıllarda İstanbul’da düzenlediğimiz, “Karma” konulu ilk festival(1997), “Doğu – Batı” temalı 2. festival(2000), “Su ve Yaşam” temalı 3. festival(2003), “Küresel Isınma” konulu 4. Festival(2005), “Kültürlerarası Hoşgörü” konulu 5. festival(2007), Enerji“ konulu 6. Festival(2009) Dünyanın çeşitli yerlerinden karikatüristlerin katılımıyla gerçekleştirildi. 2012 yılında ise 7. Karikatür Festivalini “Felsefe” konusuyla Anadolu Üniversitesi işbirliğiyle Eskişehir’de gerçekleştirdik. (Toplam ortalama 38 ülkeden, 561 karikatürist, 1651 eser )

8. Uluslararası Eskişehir Karikatür Festivali adını alacak bu festival önceki yıllarda olduğu gibi Aktiffelsefe Kültür Derneği tarafından düzenlenecek ve 2012 yılında olduğu gibi Dünya çapındaki üniversitelerden biri olan Anadolu Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi Eğitim Karikatürleri Müzesi de bu festivalde paydaş olarak yer alacak, önemli katkılar sağlayacaktır.

Bu yıl sekizincisini düzenlediğimiz Uluslararası Eskişehir Karikatür Festivali’nin konusu, “Gönüllülük“ olarak seçildi.

Aktiffelsefe farklı konularda yaptığı çalışmalarda gönüllü çalışma yoluyla, genel olarak modern dünyanın sorunlarına çözümler yaratmak için toplum ve bireyin her ikisine imkân verebilecek bütünsel bir gelişme yolu önerir.

Bu kapsamda; alış-veriş zihniyeti ile yaşayan yüzyılımız insanının gönüllülük, dayanışma, yardımlaşma, cömertlik gibi duygularını yeniden canlandırmak, toplumumuzda ihtiyacı olanlara yardım etmek, insanları bütünleştirmek ve kötü alışkanlıklardan uzaklaştırıp topluma yararlı etkinliklere yönlendirmek için gönüllü kampanyalar gerçekleştirmekteyiz.

Bu kampanyaları Aktiffelsefe’nin alt grubu olan GEA(Toprak Ana) ile gerçekleştirmekteyiz. GEA Sosyal Sorumluluk Projelerinin yanında, Arama-Kurtarma-Ekoloji faaliyetleri ile de her zaman hazır bulunuyoruz, GEA Ekibi olarak ulusal ve uluslararası alanda yaşamı tehdit eden bütün felaketlerde, afet sonrasında enkaz altında kalmış insanlara ulaşmak için arama-kurtarma operasyonları gerçekleştiriyor, ihtiyaç halinde afet bölgesinde tıbbi ve insani yardım faaliyetleri düzenliyoruz. Tüm bunların yanında “Yalnız Oyuncaklara Yeni Arkadaşlar” kampanyaları ile yalnız oyuncakları çocuklarla buluşturuyoruz, “Yalnız Enstrümanlara Yeni Arkadaşlar” kampanyaları ile yalnız enstrümanları çocuklarla buluşturuyoruz, “Hayat Sevince Güzel” kampanyaları ile huzurevi ziyaretleri yapıp büyüklerimizle buluşuyoruz, “Hayal et! Feda Et! Gerçekleştir” kampanyaları ile de okul tadilatları düzenliyoruz. Ekoloji çalışmalarında ise parkların, ormanların, meydanların temizlenmesi, ağaçlandırma kampanyaları, doğayı keşfetmek ve ona saygı duymak için doğa yürüyüşleri gibi faaliyetler organize ediyoruz.

Çünkü biliyoruz ki; “Gönüllülük” ile içinde yaşadığımız toplumu, doğayı ve dünyayı güzelleştirebilir, insan sıcaklığını hissedebilir ve yeniden insani boyutumuzla karşılaşabiliriz. Gönüllülük kalpten bir el uzatma, bir sesleniş, kalplerin konuşması ve insanın unutamayacağı anlardır.

Sorunların insanla başladığı ve insanla çözüleceğini bildiğimiz için, insanın fiziksel, psikolojik ve zihinsel ihtiyaçlarının nasıl sağlıklı karşılanacağı üzerine çalışmak ve pratik uygulamalarla insanı bu planlarda güçlendirmeye odaklandırmak gerekmektedir. İnsanın bilişsel seviyesinin artması, yaşadığı mekânlara da yaşama biçimine de yansıyacaktır. Dünyanın artık süper kahramanlara değil, günlük kahramanlara ihtiyacı olduğunu biliyoruz ve gönüllülük faaliyetlerinin insanları kahramanlara dönüştüreceğini düşünüyoruz.

Aynı zamanda 5 Aralık 2014 Dünya Gönüllüler Günü olarak kutlanacaktır. Bu kutlamalar kapsamında “Gönüllülük” konulu sergi ziyaretleri olacaktır.

Aktiffelsefe Kültür Derneği olarak, tüm karikatüristlerin Gönüllülük konusu hakkındaki değişik yorumlarını bekliyoruz.

Bu festivalde sergilenecek eserler daha sonra, Türkiye’de İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Adana, Antalya, Van, Bursa, İzmit, Mersin, Aydın, Manisa illerindeki şubeler ve Aktiffelsefe Kültür Derneği’nin yurtdışında işbirliği yaptığı diğer kuruluşlar tarafından düzenlenen organizasyonlar aracılığı ile sergilenerek, sanatseverlerin ilgisine sunulacaktır. Anadolu Üniversitesi ve Eğitim Karikatürleri Müzesi de işbirliği yaptığı uluslararası Karikatür Müzelerinde eserleri sergileyebilecektir.

02 Aralık – 30 Aralık 2014’de Eskişehir‘de düzenlenecek 8.Uluslararası Eskişehir Karikatür Festivali‘ne sizi de değerli eserlerinizle katılmaya davet ediyoruz.

FESTİVAL İÇERİĞİ VE ETKİNLİKLER :

1) SERGİLER: 02 Aralık – 30 Aralık 2014 tarihinde Karikatür Festivali’ne konu olan “Gönüllülük” ile ilgili sergiler düzenlenecek. Festival sergimize, önceki festivallerde olduğu gibi dünyanın önde gelen 200’den fazla karikatüristin katılması bekleniyor.

2) PANEL: Sanat, bilim ve felsefe alanlarında davetlilerin katılımı ile “ Gönüllülük” konulu bir sempozyum gerçekleştirilerek, aynı tema üzerinde disiplinler arası bir çalışma imkanı yaratılıyor.

3) KONSER: AFMA müzik grubunun konseri geçekleşecektir.

4) TİYATRO GÖSTERİSİ: Gönüllülük üzerine Aktiffelsefe Tiyatro grubu gösterisi